CorelDRAW

Color Management systém v CorelDRAW Graphics Suite 11 CZE
- průběh semináře

[Jiří Beroušek 25.9.2003]

Ve středu 24.09.2003 se v tréninkovém centru GRAFIE ACADEMY společnosti Grafie CZ, s.r.o. v Cimburkově 16, Praha 3 - Žižkov konal seminář věnovaný přípravě a tisku obrazových dat s využitím správy barev v aplikaci CorelDRAW Graphics Suite 11 CZE. Účastníci semináře měli možnost se seznámit s obecným principem CMS a naučit se jak správně nastavit pracovní prostředí této aplikace pro zvládnutí správy barev. Byla také předvedena příprava PS a PDF v CorelDRAW a možné zapojení obrazových dat připravených v aplikaci.

Prvním přednášejícím byl Radek Hofman, lokální zastoupení Corel, Praha.
Nejdříve seznámil účastníky se všemi produkty společnosti Corel dostupné na našem trhu. Za povšimnutí stojí plugin Corel KPT Collection (5, 6, 7) za doporučenou cenu €84 (= v době psaní tohoto článku 2.690 Kč) a profesionální maskovací plugin Knock Out za doporučenou cenu €67 (= 2.150 Kč). Dále seznámil se skutečností, že v balíku CorelDRAW Graphics Suite 11 CZE jsou přeloženy tyto aplikace CorelDRAW, CorelPHOTO-PAINT, Corel R.A.V.E., CorelTRACE a CorelCAPTURE ostatní aplikace zůstávají v anglické verzi, součástí balíku je i 105 fontů s českými znaky.
Upozornil na využití technické podpory Corelu v Česku. V pracovních dnech na telefonu 224 239 645 od 9.00 do 17.00 hod., nebo 365 dní v roce 7 dní v týdnu 24 hodin denně na e-mailu a www.apro.cz/support .

Radek Hofman zástupce Corel
Radek Hofman zástupce Corel
Ukázka práce v CorelDRAW - pozvánka
Ukázka práce v CorelDRAW - pozvánka

Ve druhé části předvedl Radek Hofman práci v CorelPHOTO-PAINTu s využitím nových funkcí. Sešití obrázků panoramatické fotografie, použití filtrů, rozřezávání a optimalizace obrázků pro web (jako v Adobe ImageReady), standardně podporovaný formát JPEG 2000 a další. Dále předvedl tvorbu pozvánky v CorelDRAW s využitím nových funkcí. Knihovna symbolů, import textu přímo z Wordu s navolením možností formátování, převod odstavcového textu na křivky, rozbití věty na slova, přímé publikování do PDF (licencováno od Adobe) a další.
Pro majitele anglické verze CDR GS 11 CZE upozorňuje na problémy při přeinstalaci na verzi českou. Anglická verze po odinstalování zanechá některé konfigurační soubory v nastavení uživatelského profilu u Windovs 2000 a XP (C:\Document and Settings\jméno uživatele\Data aplikací\Corel), které je třeba ručně odmazat, jinak budou v česká verzi působit problémy.

Druhý přednášející byl Jaromír Hroch, odborný konzultant Grafie CZ, Praha.
Seznámil účastníky s tím co to je CMS (Color Management systém), seznámil s pojmy jako je – kalibrace, charakterizace, profil ICC, barevný gamut a další důležité prvky. Předvedl základní nastavení správy barev a praktické ukázky vlivu nastavení na obrazová data v CorelDRAW 11 CZE a ukázky dalších možných nastavení pro přípravu barevných dat.

Jaromír Hroch - odborný konzultant Grafie CZ
Jaromír Hroch, odborný konzultant Grafie CZ
Přednáška o teorii barvy
Přednáška o teorii barvy

Dále předvedl export obrazových dat, možnosti propojení dat aplikace CorelDRAW 11 CZE, Adobe Photoshop 7 a Adobe Illustrátor 10 s využitím správy barev, tisk ukázek předvedených během semináře a vliv různě nastavené správy barev na výsledný výtisk a možnosti digitálního nátisku.
Doporučil grafikům používat v procesu tvorby bitmapové obrázky ve formátu TIFF. Například, aby nedocházelo k neustálé rekompresi digitální fotografie ve formátu JPEG, při ukládání práce, je dobré před zahájením práce tuto přeuložit do formátu TIFF.
Jaromír Hroch doporučil při tvorbě PDF dokumentu, pro nejméně problémový převod, používat následující postup: Dokument => PostScript => Distillace => PDF


Technická podpora:
www.apro.cz/support
tel.: 224 239 645 od 9.00 do 17.00 hod

Odborné semináře a školení:
www.grafieacademy.cz
www.dtpstudio.cz

Další informace a popisy novinek CDR GS 11 naleznete ve článcích na Grafice:
http://www.grafika.cz/art/vektory/corel11cz.html
http://www.grafika.cz/art/vektory/core11_praxe1.html
http://www.grafika.cz/art/vektory/corel11recenze.html
http://www.grafika.cz/art/vektory/corel11.html

Informace o produktu:
www.corel.com – domovské stránky výrobce sw
www.apro.cz/support – technická podpora pro ČR
www.grafika.cz – články a diskuse o produktech Corel

Prodejci:
www.apro.cz
www.dtpstudio.cz

top


www.multimedia-activity.cz - webdesign, webhosting, multimedia, reklama, potisk triček

COREL.com  / Obsah 2002 CORELclub.cz